ثبت برند تجاری و ثبت شرکت مزدا ( هولدینگ ثبت ونک )
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه هند به پارلمان این کشور اعلام کرد: بانک مرکزی این کشور در تلاش است تا نظر وزارت دارایی را برای از سرگیری روابط با ایران از طریق سیستم اتحادیه پایاپای آسیایی کسب کند.
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، دولت هند اعلام کرد: از آنجایی که دهلی نو تلاش می کند تا مبادلات تجاری با تهران را به دنبال لغو تحریم ها تقویت کند، این کشور در نظر دارد تا تسویه مبادلات تجاری با ایران را تحت یک سیستم منطقه‌ای تسویه حساب پس از یک وقف 5 ساله از سربگیرد.

به نوشته این گزارش، اتحادیه پایاپای آسیایی شامل هند، بنگلادش، مالدیو، میانمار، پاکستان، بوتان، نپال و سریلانکاست و پرداخت ها میان این کشورها را تسهیل می کند و استفاده از ذخایر ارز خارجی و هزینه نقل و انتقالات را کاهش می‌دهد؛ همچنان که روابط تجاری و بانکی میان اعضا را تقویت می‌کند.

بانک مرکزی هند از دسامبر 2010 تصمیم گرفت تا مبادلات نفتی را از این سیستم انجام ندهد. این تصمیم سبب شد تا هند و ایران به عنوان تنها تولیدکننده نفت در این اتحادیه، یک سیستم ثابت برای تسویه پرداخت‌های تجاری ایجاد کنند.

اما به علت فشارهای غرب، ایجاد یک کانال دائمی بانکی میان دو کشور امکان پذیر نشد و این امر سبب شد کاهش شدید در واردات نفت هند از تهران رخ دهد.

وی کی سینگ، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه هند به پارلمان این کشور گفت بانک مرکزی در تلاش است تا رضایت وزارت دارایی را برای برگرداندن ایران به سیستم اتحادیه پایاپای آسیایی کسب کند.

وی توضیح داد، دولت همچنین در حال بررسی درخواست بانک های ایرانی برای گشایش شعب در هند و فعال کردن مجدد حساب هایشان است.

به نوشته رویترز، با تعمیق روابط تجاری، هند یک خط اعتباری 150 میلیون دلاری برای توسعه بندر چابهار ایران اختصاص داده است.

سینگ در این باره گفت: «قراردادی میان «اسپشیال پرپس ویهکل» هند و «آریا بندر» ایران به منظور توسعه بندر چابهار نهایی شده است.»

وی همچنین گفت: در ماه ژانویه هند تصمیم گرفت تا اعتبار لازم برای آغاز قرارداد تامین 250 هزار تن ریل فولادی به ایران را از طریق شرکت مادر بازرگانی تجاری افزایش دهد.

مشاوره امور ثبتی

نیاز به مشاوره دارید؟
با شماره های زیر تماس بگیرید.

صفحات مرتبط
مشاوره در واتس اپ