معرفی چند استراتژی برای دوران رکود اقتصادی

استراتژی تضمین بقاء

این استراتژی برای شرکت های با حجم کم سرمایه گذاری مناسب است که کاهش زیادی را در تولیدات خود در طول دوره رکود پیش بینی کرده اند. شرکت ها در این حالت به روش های درونی و بیرونی از ورشکستگی شرکت جلوگیری می کنند.کاهش هزینه ها ،کاهش موجودی انبارها ،حذف خطوط تولید با بازدهی پایین از این جمله است. در بیرون شرکت نیز مدیریت زمینه ای را برای دریافت حمایت و اعتبار برای شرکت فراهم می آورد . اجرای این استراتژی ها به صورت فوری می تواند موجبات حفظ شرکت در دوران رکود شدید را فراهم آورد. اما اتخاذ این استراتژی ها برای شرکت با هزینه هایی همراه است که مخالف کارگران، مشتریان و حتی تامین کنندگان را در بر خواهد داشت.

استراتژی تعدیل (کاستن)

استراتژی تعدیل شامل کاستن مخارج کلی شرکت و جا به جایی روش های عملیاتی آن به گونه ای است که با تقاضای کم سود آوری حفظ شود. فرض اصلی این است که شرکت و اوضاع تجاری اش در وضعیت مناسبی قرار دارند اما به تغییرات و اصلاحاتی نیاز دارند تا سود دهی آن ها در طول دوره موقتی کاهش حجم فروش ثابت بماند. به هنگام قرار گرفتن شرکت در وضعیت رکود اقتصادی ، هزینه ها به روش های ذیل کاهش خواهد یافت:

 1. برنامه های جدید و پر ریسک متوقف می شود؛
 2. خدمات بیرونی متوقف می شود؛
 3. خرید کالا کاهش می یابد و تلاش می گردد تا از موجودی کالای در دسترس استفاده شود؛
 4. کارمندان حاشیه ای حذف می شوند؛
 5. کارکنان ساعتی در برنامه زمانی کمتری گنجانده می شوند؛
 6. ممکن است یک شیفت کاری به صورت موقت تعطیل شود؛
 7. ممکن است مدیران میانی حذف شوند؛
 8. افزایش حقوق مدیران متوقف می شود؛

استراتژی تقویت (افزایش قدرت شرکت)

مدیران شرکت استراتژی سرمایه گذاری را با هدف کسب موقعیت هایی برای استحکام هرچه بیشتر شرکت اتخاذ می کنند.این امکان وجود دارد که در زمان رکود اقتصادی شرکت به برخی استراتژی ها و اهداف خود که دستیابی به آن ها در زمان توسعه اقتصادی شرکت امکان پذیر نیست ، دست یابند؛ لذا برخی مدیران بازار دارای رکود را به عنوان یک موقعیت و فرصت مناسب در نظر می گیرند و از طرق برنامه ریزی مقدماتی و اجرای پیش گیرانه آن برنامه ، سطح فروش شرکت را حفظ می کنند.

در این شرایط حجم فروش به چندین روش می تواند ثابت شود:

 1. استخدام فروشندگان با تجربه؛
 2. فرستادن مدیران برای گفتگو درباره قراردادهای فروش،
 3. تولید محصولات جدید و با کیفیت به خرده فروشان،

شرکت های کوچک به دلیل انعطاف پذیری بالای خود در بازار ، موقعیت های مناسبی برای تغییر یک رکود اقتصادی به موقعیت های کسب سود دارند. این شرکت ها امکان عرضه محصولات با قیمت پایین تر و افزایش خدمات به مشتریان را در این شرایط دارند؛ در حالی که برای شرکت های بزرگ تغییر استراتژی های کلان و واکنش سریع دشوار است.

ازجمله فرصت های دیگر در زمان رکود اقتصادی برای شرکت ها عبارت است از :

 • رکود اقتصادی باعث بهبود فرایندهای ناکارا می شود و بهره وری کارگران در تمام زمینه ها به دلیل احساس خطر آن ها در جایگزینی کارگران جدید افزایش می یابد؛
 • رکود اقتصادی منجر به اصلاح عملکرد ضعیف می شود و کارکنان حاشیه ای و اضافه بدون هر گونه اختلال در فرایند تولید حذف می شوند؛
 • تجهیزات ،مواد خام و سایر کالاها با هزینه پایین تری قابل دسترسی است؛
 • امکان ورود به قراردادهای خرید بلند مدت با قیمت کمتر از قیمت بازار وجود دارد؛
همزمان با کاهش نرخ بهره ، هزینه های تامین مالی کاهش پیدا می کند.